Jedná se o jeden z největších závodů v Evropě vyrábějící technologické vybavení pro plyn, naftu, jaderný a chemický průmysl. Zde jsme se podíleli na vypracování projektové dokumentace, montáži, vývoji programového zajištění a uvedení do provozu dvou žíhacích pecí, každá objemem 24,33 m3. Pece jsou určeny pro žíhání, popouštění a další tepelné opracování kovů pro strojírenský a metalurgický průmysl. Provozní teplota každé pece je 1200°C.
Naše práce a výsledky byly následující:
- byl vybudován celý nový plášť pece, instalováno 8 nových hořáků, pro regulaci a řízení byl použit kontrolér Siemens Simatic S7-300 a SCADA systém WinCC.
- bylo dosaženo snížení spotřeby plynu až o 50% a urychlení procesu žíhání až o 20%
- použitím moderních evropských energeticky nenáročných technologií a zařízení lze dosáhnout úspory ve spotřebě plynu více než 50% a až 90% v úspoře elektrické energie. Díky tomu lze významně snížit finanční náklady na výrobu a snížit výrobní cenu produkce.
- závodem potvrzená návratnost rekonstrukce je 2 roky, minimální doba životnosti do generální rekonstrukce vyzdívky je 10 let.
Použitím vláknitých vysoce efektivních žáruvzdorných a tepelně izolačních materiálů pro vyzdívku pece se dosáhlo snížení energetické náročnosti o 40%, došlo ke snížení objemu pece díky tloušťce vyzdívky a k 10 násobnému snížení hmotnosti vyzdívky. Došlo ke zkrácení náběhu pece ze studeného stavu až o 2 hodiny, ke zvýšení počtu pracovních cyklů až o 2000/rok a několika násobnému snížení pracnosti při montáži a obnově vyzdívky.
Pouhým použitím moderních hořáků s automatickou regulací poměru plyn-vzduch se snížila spotřeba paliva o 10%. Použitím efektivní dopravy topného média do tepelného agregátu (recirkulace spalin) bylo ušetřeno až 30% paliva, došlo k rovnoměrnému ohřevu pece a tím ke zvýšení kvality tepelného opracování a ke snížení tvorby okují o 10-15%. Instalací rekuperační jednotky se snížila spotřeba paliva o dalších 10%.
Uvedení do provozu - Pec č. 1 v roce 2007, Pec č. 2 v roce 2008